Ugur Ozaltin Makaleleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
KATİLLİK NERDE BAŞLAR EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

KATİLLİK NERDE BAŞLAR

KATİLLİK NERDE BAŞLAR Empty KATİLLİK NERDE BAŞLAR

Mesaj  Admin Ptsi Haz. 04, 2012 4:24 pm

KATİLLİK NERDE BAŞLAR

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun nerede haksızlıktır ? Kürtaj meselesi bu tartışmaları iyice alevlendirdi. Gelin bu konuda ayetler ve hadisler ışığında düşünelim. Katillik nerde başlıyor onu bulalım anlayalım.

Aşağıda yazdığım hadisleri dikkatlice okuduğunuzda ve etraflıca düşündüğünüzde bütünselliği ve püf noktalarını sizde çözeceksiniz. Haksız yere insanı öldürmek katilliktir. Bir kişinin haklı yere ve haksız yere öldürülmesi durumunu çok iyi anlamalıyız. Allah için öldürmek ile nefsi için cana kıymak çok farklı şeylerdir. Para hırsı gözlerini kör etmiş bir cerrah organ mafyasının esiri ya da elemanı olmuşsa ve insanları para için asıyor kesiyorsa o tam bir katildir asla doktor değildir. Her ne şekilde olursa olsun haksız yere cana kıymak cinayettir. Rüşveti cebine indirip bir kazanın oluşumuna katkıda bulunan polis de müteahhit de doktor da şoför de vs katildir.

Bir kişinin ne zaman mücahit ve ne zaman katil olduğunun incecik çizgisini en güzel açıklayan olay Hz Ali efendimizin örneğinde bize anlatılır. Ali efendimiz bir savaşta bir kafiri tam öldürecekken kafir can havliyle Ali efendimizin mübarek yüzüne tükürür. Ali efendimiz kaldırdığı kılıcını kafirin boynuna vurmaz indirir. Öldürmez. Kafir bu durum karşısında donar kalır. Neden kendisini öldürmediğini sorar. Ali efendimizin cevabı çok düşündürücüdür. SENİ YÜZÜME TÜKÜRDÜĞÜN İÇİN ÖFKEDEN ÖLDÜRSEYDİM KATİL OLURDUM. Sanırım Ali efendimiz meseleyi çok güzel açıklamış. Cihad halinde müminlerin kafirleri öldürmeleri helaldir.

Ana karnında bebek 120. günde insan mührü vurulur. Beyni çalışıyor ve ruhunu üretiyor durumdadır. Kaderi yazılmıştır. Ömrü rızkı cinsiyeti ve said ya da şaki olup olmadığı hükmü artık verilmiştir. O bir insandır. Öldürülmesi durumu tabi ki cinayettir. Hamileliğin ilk 10 haftasında istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması cinayet değildir. Bazı zorunluluklarda dinimiz esneklik tanımıştır.Din ve bilim asla çelişmez. Anne karnında bebeğin beyninin çalışmaya başladığı haftayı keşfedebilmek o kadar da zor değildir.

KATİLLİK DURUMU
Hadis : Said İbnu`l-As (ra) hazretleri İbnu Ömer (ra)`den naklen anlatıyor: "Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü`min, haram kana bulaşmadıkça dininde genişlik içindedir." Said İbnu`l-As der ki: "İbnu Ömer (ra) (Resulullah`ın sözünden sonra şunu) söylediler: "Kişi, nefsini bulaştırdığı taktirde, kurtuluşu olmayan çok ciddi amellerden biri, haksız yere haram kan dökmesidir."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her günahı Allah`ın mağfiret buyurması muhtemeldir. Ancak bilerek mü`mini öldüren veya kafir olarak ölen kimse hariç..."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "İman, ihanetle öldürmeye bağdır, mü`min ihanet suretiyle öldürülmez."

Resulullah (sav) buyurdular ki; "Yeryüzünde haksız yere öldürülen bir insan yoktur ki katilin günahından bir misli Hz. Adem`in ilk oğluna (Kabil`e) gitmemiş olsun. Çünkü o, haksız öldürme yolunu ilk açandır."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Kıyamet günü) bir adam bir başkasının elinden tutmuş olarak gelir ve: "Ey Rabbim! Bu, beni öldürdü!" der. Aziz ve celil olan Allah da: "Onu niye öldürdün?" diye sorar. Adam: "İzzet senin için olsun diye öldürdüm!" der. Rab Teala: "İzzet benim içindir!" buyurur. Bir başka adam da bir başkasının elinden tutmuş olarak gelir ve: "Ey Rabbim! Bu, beni öldürdü!" der. Aziz ve Celil olan Allah: "Onu niye öldürdün?" diye sorar. Adam: "İzzet falancanın olsun diye öldürdüm!" der. Rab Teala: "İzzet falancanın değildir!" buyurur. Adam (öbürünün) günahıyla döner."

KATLİ HARAM HALLER
Hadisler
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah`tan başka İbadet edilen olmadığına ve benim de Allah`ın Resulü olduğuma şehadet eden kimsenin kanı, üç hal dışında helal değildir: Zina yapan dul. Cana can kısas. Dinden çıkıp cemaatten ayrılan."

Resulullah (sav)`a bir adam gelerek: "Ey Allah`ın Resulü! Bir adam gelip malımı almaya kalkarsa (ne yapayım)?" dedi. "Ona Allah`ı hatırlat!" cevabını verdi. Adam tekrar: "Hatırlamazsa ne yapayım?)" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Etrafındaki Müslümanlardan yardım talep et!" buyurdu. Adam: "Etrafımda hiç Müslüman yoksa ne yapayım?" dedi. "Öyleyse sultandan yardım iste!" buyurdu. Adam: "Sultan benden uzaksa?" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Bir ahiret şehidi oluncaya veya malını koruyuncaya kadar malın için mücadele et!" buyurdular

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sihirbaza tatbik edilecek hadd cezası kılıçla vurmaktır."
HadisNo : 4933
04 Haziran 2012 Pazartesi
UĞUR ÖZALTIN
Admin
Admin
Admin

http://www.ugurozaltin.tr.cx

- Similar topics