Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Paz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Perş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Ptsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Salı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Çarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Ptsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Perş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Cuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Perş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Paz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Perş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Ptsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Salı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Çarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Ptsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Perş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Cuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Perş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama

KIYAMET ALAMETLERİNİ ÇÖZEBİLİYOR MUYUZ ?

Aşağa gitmek

KIYAMET ALAMETLERİNİ ÇÖZEBİLİYOR MUYUZ ?

Mesaj  Admin Bir C.tesi Mart 19, 2011 6:10 pm

KIYAMET ALAMETLERİNİ ÇÖZEBİLİYOR MUYUZ ?

Kıyamet alametleri incelendiğinde bir çoğunun günümüzde Zahir olduğu fark edilir. Kıyamet alametleri küçük alametler ve büyük alametler diye iki grupta toplanmıştır. Büyük alametler Rasulallah tarafından on alamet olarak sıralanmıştır.

Hazreti Rasulallah yanımıza çıkageldi. Bize "Ne konuşuyorsunuz?" dedi. Biz de "Kıyâmet gününden konuşuyoruz" diye cevap verdik. Hazreti Peygamber" Şüphesiz on alâmet görülmedikçe kıyamet kopmayacaktır" dedi ve "Deccâl'i, dumanı(duhan), Dâbbetü'l-arz'ı, güneşin batıdan doğmasını, İsa (a.s.)'ın yere inmesini, Ye'cûc ve Me'cuc'u, doğuda, batıda ve Arap yarımadasında olmak üzere üç yer çöküntüsünü, son olarak da Yemen'den çıkarak insanları Mahşere sürecek ateşin vuku bulacağını söyledi" (Müslim, Fiten, 39).

Önce küçük alametlere kısaca bir göz atalım. 1- Çobanlar zenginleşerek bina yarışına girecekler. 2- Cariyelerin efendilerini doğurması. 3-Esir kadınların çocuklarının yönetici olacakları. 4- Ayakların baş, başların ayak olması. 5-Hicaz'da bir ateşin çıkarak Basra'da (Şam yakınlarında bir yer) develerin ayaklarını aydınlatması. 6- Fırat nehrinin sularının çekilerek, nehir yatağından altın çıkması. 7- İkisi de hak iddiasında bulunan iki büyük İslâm ordusunun birbiriyle savaşması. 8- İslâmî ilimlerin ortadan kalkması, cehaletin artması. 9- Depremlerin çoğalması. 10- Cinâyetlerin çoğalması, fitnelerin zuhur etmesi. 11- Zinanın açıkça işlenmesi, içki tüketiminin artması, kadınların çoğalıp erkeklerin azalması. 12- Kahtân'dan bir kişinin çıkarak, insanları asâsı ile sevketmesi.

Kahtan hakkında bilgi :
Nuh aleyhisselamın oğlu Sam’ın neslinden olan Araplar; Arab-ı Baide, Arab-ı Aribe, Arab-ı Müsta’ribe ve Arab-ı Müsta’cime olmak üzere dört kısma ayrılır:

Arab-ı Baide; Nuh aleyhisselamdan sonra, Arabistan Yarımadasında yerleşen, geçmiş peygamberlerin zamanlarında kendileri ve nesilleri ortadan kalkmış Arablardır. Ad, Semud ve Amalika kavimleri bunlardandır.

Arab-ı Aribe; Baide Araplarından sonra Yemen’de yerleşen Kahtan evlatlarına denilmiştir. İsmail aleyhisselamın Kahtanoğulları neslinden olan Cürhümlülerden kız alıp, bütün evladı, ana tarafından Kahtan neslinden olduğu için, bazı tarihçiler bütün Araplar Kahtan neslindendir demişlerdir. Aslında Arab-ı Baide denilen birinci kısım Araplardan başka bütün Arap kabileleri iki kısım olup, birinci kısım Kahtan’ın, ikinci kısım ise İsmail aleyhisselamın neslindendir. Kahtan’ın neslinden Seba, Himyer, Evs ve Hazreç kabileleri gelmiştir.

Arab-ı Müsta’ribe; İsmail aleyhisselamın on iki evladının Arab-ı aribe ile karışmasından meydana gelen kabiledir. İsmail aleyhisselamın oğullarının her birisi bir kabilenin atasıdır. Kayzar en meşhuru olup, Peygamber efendimizin büyük atasıdır. Kaynak : Ansiklopedik bilgidir.

Küçük alametlere baktığımızda bir çoğunun günümüzde gerçekleşmiş olduğu görülür. Çobanların zenginleşmesi ve bina yarışına girmeleri hakkında neler aklımıza geliyor ? Köyden şehre akın olacağı ve şehirlerin köyleşeceği ve rantiyeciliğin artacağı düşünülebilir. Çobanların şehirlerde müteahhit olacakları düşünülebilir. Köyden şehre olan aşırı göç sebebiyle şehir kültürünün öleceği düşünülebilir. Hatta buna bağlı olarak kültürsüz insanların hem zengin ve hem yönetici olacakları düşünülebilir. Esir-köle kadınların efendilerini doğurmaları hadisi de bu bağlamda düşünülebilir, başların ayak, ayakların baş olacağı hadisi de aynı çerçevede düşünülebilir. İslami ilimlerin ortadan kalkması ve cehaletin çoğalması hadisi de bu bağlamda düşünülebilir. Tüm bu küçük alametleri akılcı düşündüğümüzde hepsinin de birbiriyle tutarlı olduklarını görmekteyiz.

Zina, riba, cehaletin anormal çoğaldığı ve süfli zihniyetlilerin türlü göz boyama teknikleriyle yönetici koltuklarını kapmaları ve esas yönetici vasıflı ulvi Alim şahsiyetli insanların da kasten yönetimlerden uzaklaştırıldığı, korkutulduğu, sindirildiği, türlü hilelerle hapsedildiği, göz dağı verildiği, şantajlara, tehditlere maruz bırakıldığı hatta kaza süsü verilmiş suikastlerle öldürüldükleri ortadadır. Günümüzün en sihirli kutusu, göz boyama ve halkı uyutma aracının televizyon ve medya olduğunu hiç kimse inkar edemez.

Küçük alametlerden olan 5-Hicaz'da bir ateşin çıkarak Basra'da (Şam yakınlarında bir yer) develerin ayaklarını aydınlatması. 6- Fırat nehrinin sularının çekilerek, nehir yatağından altın çıkması. 7- İkisi de hak iddiasında bulunan iki büyük İslâm ordusunun birbiriyle savaşması. Bu alametler bize ne düşündürdü onu da yazalım. Hicaz da bir ateşin çıkıp Basra da develerin ayaklarını aydınlatması ne olabilir ? Ateş petrol olabilir mi ? Deve de taşıyıcı araç olarak düşünürsek olay anlaşılıyor bence. Bunu şöyle söyleyebilir miyiz ? Hicaz da çıkarılan petrol Basra daki arabaların tekerleklerini döndürecek. Veya aracı çalıştıracak da olabilir. Buradan hareketle petrolü, dünya daki küresel petrol şirketlerini ve onların menfaatleri, aç gözlülükleri sebebiyle 2 kez dünya savaşı çıkartmaktan geri kalmadıklarını da hatırlarsak ???

6- Fırat nehrinin sularının çekilerek, nehir yatağından altın çıkması. 7- İkisi de hak iddiasında bulunan iki büyük İslâm ordusunun birbiriyle savaşması. Aslına bakarsanız 5-6-7 nolu sıraladığım küçük alametler birbirleriyle bağlantılı görünüyor. Fırat sularının çekilmesi yani önüne baraj kurulması mantıklı değil mi ? Suyun altın gibi kıymetli olacağı da aşikar. İki büyük ordu İran ve Irak yıllarca savaştırılmadı mı ? Petrol yüzünden ve güneydoğu da barajların getirdiği menfaat çatışmaları ve savaşlar hala sürmüyor mu ? Sanırım gelecekte de bu bölgede sorunlar çıkacak. Bu arada pkk nın da neden yok edilemediği anlaşılıyor. Bugün Libya ya veya Irak’a çöreklenmeye gelince 3 günde B.M den karar çıkaranlar maalesef pkk konusunda 40 yıl hiçbir şey yapmayıp bilakis terörü desteklediler.

Gelelim 10 tane büyük alamete. Hazreti Peygamber" Şüphesiz on alâmet görülmedikçe kıyamet kopmayacaktır" dedi ve "Deccâl'i, dumanı(duhan), Dâbbetü'l-arz'ı, güneşin batıdan doğmasını, İsa (a.s.)'ın yere inmesini, Ye'cûc ve Me'cuc'u, doğuda, batıda ve Arap yarımadasında olmak üzere üç yer çöküntüsünü, son olarak da Yemen'den çıkarak insanları Mahşere sürecek ateşin vuku bulacağını söyledi" (Müslim, Fiten, 39).

Dabbetül arz meselesine gelelim.
Neml suresi 82. ayette geçen "dâbbetü'l- arz" ise, müfessirlerce genelde kıyamet alameti olarak açıklanır:"Tehdit edildikleri şey başlarına geldiği zaman onlara yerden bir dâbbe çıkarırız da, insanların âyetlerimize kesin olarak inanmadıklarını kendilerine söyler."
Hadis-i Şerif de : "Onun alametlerinden biri, güneşin battığı yerden doğması ve kuşluk vakti insanların üzerine "dâbbe''nin çıkmasıdır. Bu alametlerden hangisi önce belirirse, ötekisi onu kısa zamanda takip edecektir." (Müslim, Fiten, 118; İbn Hanbel, "Müsned", II, 201)
"Dâbbe, yanında Hz. Musa'nın asâsı ve Hz. Süleyman'ın mührü olduğu halde çıkar. Mü'minin yüzünü asa ile parlatacak, kâfirin burnunu da mühürle damgalayacak. O zamanda yaşayan insanlar bir araya geldiklerinde mü'min- kâfir belli olacaktır." (Ahmed b. Hanbel, "Müsned", II, 491)

Dabbe’nin ne olduğu konusunda bir çok tahmin yapılmıştır. AİDS virüsü, televizyon vs bir çok tahmin vardır. Kıyamet bir şeyin ölümü-dönüşümü olarak düşündüğümüzde aslında 3 tür kıyametin söz konusu olduğunu görürüz. Kişinin ölümü onun kıyametidir, kişinin üstünde bir toplumunda kıyameti vardır ve son olarak dünyanın kıyameti vardır. Neml suresi 82. ayette geçen dabbe’yi üç tür kıyamette de düşünmeliyiz. TEHDİT EDİLDİKLERİ ŞEY BAŞLARINA GELDİĞİ ZAMAN ifadesi üç tür kıyamete de uyuyor. Tehdit ölümdür yani insanın mutlaka öleceği gerçeğidir, insanın fani olduğu gerçeğidir, insanın dünya da misafir olduğu gerçeğidir. ÖLÜM vakti kişinin,toplumun,dünyanın başına geldiği zaman ne oluyor ? YERDEN BİR DABBE ÇIKARIRIZ DA… Bu ifade de ilginçtir. YER Dünyanın bedeni olduğu gibi insanda da yer BEDEN dir. YERDEN BİR DABBE-CANLI ÇIKARMAK ile BEDEN DEN BİR CANLI ÇIKARMAK fikirsel açıdan uygundur.

Şimdi iki ifadeyi toplayalım. İNKAR ETTİKLERİ ÖLÜM VAKTİ BAŞLARINA GELDİĞİ ZAMAN BEDENLERİNDEN BİR CANLI ÇIKARIRIZ DA …..Evet şimdi ifade anlam kazanmaya başladı. Üçüncü bölümü de ekleyelim. İNSANLARIN AYETLERİMİZE KESİN OLARAK İNANMADIKLARINI KENDİLERİNE SÖYLER. Buradaki KESİN İNANMAK cümlesine bakalım çünkü bu ifade çok önemli. Emin olmak, şüphesiz inanmak maneviyatta çok önemlidir. Kişide eminlik yoksa inancı şüpheliyse durumu tehlikede demektir. Kişi öldüğü vakit ne durumda olduğunu kesin kes anlayacaktır. Dabbe bir canlı, bir ölçüttür. Kişiye,topluma,dünya ya karşı dabbeyi üç farklı şekilde de düşünmeyi unutmamalıyız.

Güneş batıdan doğduktan sonra kuşluk vakti dabbenin çıkışı her iki emarenin de yakın yakına zuhur edeceğini gösteriyor. Güneşin batıdan doğması ne demektir eğer bunu çözebilirsek dabbeyi de az çok çözmüş oluruz. Güneş ilmin aklın sembolüdür. Batı yönü ise batıl ya da insanda bedendir. Güneşin batıdan doğması aklın bedenden-bedeni arzulardan doğacağını gösterir. İslami ilimlerin azalacağı hatta biteceği sadece maddesel ilmin yükseleceği düşünülebilir. Kapital yani maddesel aklın-ilmin tavan yapacağı söylenebilir.

Böyle bir maddecilik dünyasına kapılmış kişi de yada toplumda ölüm vakti geldiğinde inkar ettiği şeyi başına geldiğinde bedeninden bir dabbe çıkar, bu dabbe toplumsal ölümde ne olabilir ? Belki genetik oynamalarla insanlık başına büyük bir dert açacaktır. Genetiği oynanmış gıdalar tüketmekten ya da laboratuarlarda genlerle oynarken bir canavarı başına bela edecektir ve bu o toplumun kıyameti olacaktır. Japonya da bir nükleer felaket senaryosu dillenir oldu. Bu yayılan radyasyonlar canlı genetiğinde oynamalara sebep olup beklide yeni bir canlı türünün ortaya çıkışına sebep olacaktır. Yine kıyamet alametlerinden DUMAN-DUHAN olayının da bir radyasyon bulutu olabilceği mümkündür. Dünyayı çok güçlü şekilde bir radyasyonun sarması yeni tür doğmasına-dabbeye sebep olabilir.
19 Mart 2011 Cumartesi
UĞUR ÖZALTIN
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 629
Kayıt tarihi : 10/05/09
Yaş : 52
Nerden : manisa

http://www.ugurozaltin.tr.cx

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz