Ugur Ozaltin Makaleleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE

ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE Empty ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE

Mesaj  Admin Çarş. Ekim 26, 2011 11:32 am

ŞEYTAN ÜÇGENİ SİYASET MÜTEAHHİT İHALE

Siyasetçi,müteahhit ve beleş devlet kredi ve ihaleleri şeytan üçgeninin enkazı altından çok depremzede çıkar daha. Müteahhitler siyaseti finanse ettiği müddetçe bu iş düzelmez. Siyasetçiler makamlara oturabilmek için para ve desteğin etkisinde kalarak diyetini devlet ihale ve kredilerini babasının parası gibi dağıtan siyasetçiler her depremden bir ders çıkartmak yerine halkı uyutmayı tercih ediyorlar.

Bilhassa belediyelerin imar işleri ve müteahhitlerin kirli ilişkilerini bilmeyen yok. Park yapılacak yerlere bina kondurmayı, binalara birkaç kat kaçak kat eklemeyi, kontrol edilmeden ruhsat çıkartmayı çok iyi bilir bu kişiler.

Belediyelerin imar bölümlerindeki duvarlara 1 metrekare büyüklüğünde deprem resimlerinden asardım ben olsam. Cebe indireceğiniz her rüşvet toplumda bu felaketlere yol açıyor demek şart. Müteahhitlerin çaldıkları her kuruştan sizde hissedarsınız diyelim belediye yetkililerine. Belediyeler halka hizmet yeridir, halkı soyma yeri değil. Belediye seçimleri yaklaşıyor ve görün yine bol kepçeden yalanları, imar aflarını, rüşvetleri. Seçim rüşveti suç değil mi ? Seçim arifesinde suç olmuyor tabi.Tapınılan tanrılar para ve makam olunca siyasetçi ve müteahhitler bu kirli kısır döngüden çıkamıyor hatta rahatsız dahi olmuyorlar.

1 metrekare depremin çarpıcı resimleri belediyelerin imar bölümlerine asılmalıdır ki, balık hafızalılar unutmasınlar. Akıllı insanlar felaket gelmeden tedbir almayı bilirler. Biz toplum olarak çok zayıf akıllıyız ve her depremde bu ispatlanıyor. Van Erciş de 2 kattan fazla imar hakkı kanunen yokken yıkılan bu apartmanların vebalini kim yüklenecek ? Bu felaketlerin başlangıcını ben 1983 yılı ANAP iktidarına dayandırıyorum. O zamanları hatırlayanlar bilir. Manisa da kat karşılığı yeni daire furyası olmuştu ve ipini koparan müteahhit oldu. Bakkal, kasap, şambalici, imam, berber dahi müteahhit olup çıkmıştı. İşte hoşaftan kabaktan anlamayan bu adamların yaptıkları binalar şimdi şehrin yüzde seksenini oluşturuyor.

Aynı felaketi 1997-2001 yılları arasında ikamet ettiğim Didim Altınkum da da gördüm. Bizim evin yanı başında Karadenizli bir kişinin yaptığı inşaatı her gün inşasını izledikçe hayret ettim. İşin en berbat tarafı karabinayı yapan doğulu ilkokul mezunu bile olmayan sözde usta ve amalenin ördüğü tuğla duvarların kırık döküklüğü o kadar çoktu ki, içerden dışarısını rahatça seyredebilirdiniz. Sonra o kırık dökük tuğlaların üstü sıvandı bina süslendi ve bilmeyenlere satıldı. Mütaahhit Karadenizli de komşumuzdu ve bu çürük binayı karşıdaki evinden her gün izliyordu. İnşa edilen apartman zeminde 3 dükkan ve üstte 4 daire biçimindeydi ve o çürük binadan 1 daire sattığında apartmanın tüm maliyetini çıkarduğını kendisinden duydum. Yani anların artık bina ne kadar çürük.

Kat karşılığı düzeneğiyle 30 yıldır Manisa da bahçeli müstakil ev bırakılmadı. 1970 li yıların o güzelim Manisası gitti yerine gri bir beton harabe geldi. 2-3 daire alan tüm arsa sahipleri şimdi o çürük apartmanlarda mutlu değil. Apartmanlar 6-7-8 kat yükseltildi ama sokaklar aynı genişlikte 10-12 metre civarında bırakıldı. Bu şehir katliamında tabiî ki Manisa belediyesi baş rolde. Şimdi ne oldu biliyor musunuz ? Manisa çevresinde modern dubleks tribleks site bahçeli evler revaçta. Akla bakın işte. Şehrin merkezindeki güzelim bahçeli evlerin 30 yılda ırzına geçtikten sonra şimdi şehrin çevresinde bahçeli ev yapılıyor zenginlere. Ya Hu 30 yıl önce o apartmanları Manisa çevresine modern ve planlı bir şekilde baştan yapsaydın da, şambaliciyi, bakkalı müteahhit yapmasaydın ya ANAP İKTİDARINI HEP ŞEHİR KATLİAMCISI OLARAK GÖRDÜM VE HİÇ SEVEMEDİM. Çalışkanlık güzel de akıllı ve planlı olursa güzel. Yoksa çalışkan görünüp geleceğe sorunlar yaratmak akıllılık değildir.
26 Ekim 2011 Çarşamba
UĞUR ÖZALTIN

Admin
Admin
Admin

http://www.ugurozaltin.tr.cx

- Similar topics