Ugur Ozaltin Makaleleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPaz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPerş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPtsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptySalı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyÇarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPtsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPerş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyCuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK EmptyPerş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama

E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK

E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK Empty E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK

Mesaj  Admin Çarş. Ara. 22, 2010 7:47 pm

E-DERGİ VE E-KİTAP ÇIKARMAK

Elektronik dergi, kitap,gazete çıkarmayı çok kişi istemektedir. Bir çoğu da bunun nasıl yapılacağı üzerine araştırmış, soruşturmuş ve sonuçta ya başarmış ya da başaramamıştır. Siz hiç e-dergi veya bir e-kitap okudunuz mu ? Normal bir site ile bir e-dergi arasında ne farklar var veya hangi farklar olmalı ? Ben yaklaşık 1 yıldır bir e-dergi çıkarmayı istiyordum. Bu iş nasıl yapılıyor diye araştırdım. Sanırım bu makalem çok iyi bir kaynak ve örnek olacak okuyana.

e-dergi bir website olarak mı olmalı yoksa maille dağotılabilen seyyar bir iletişim mi ? Bu e-dergi yardımcı bir program-READER gibi açılabilmeli yoksa pc den normal açılıp okunabilir mi olmalı ? Flash tarzında açılır sayfalardan mı oluşmalı ki, görsellik yönünden çok güzel oluyor yoksa sade mat bir düz metin görünümünde mi olmalı ?

E-dergimiz hangi okur kitlesini hedeflemeli ve hangi konularda yayın yapmalı ? Belki de işin en zor tarafı bu sorudur. E-dergiyi normal siteden bu sorunun cevabı ayırmakta bence. Çeşitli meslek erbapları, kendi meslekleri veya hobileri konulu bir çok e-dergi çıkarılabilir. E-dergileri okunur kılan şey bence yeni gelişimlerin, araştırmaların, üretimlerin ve o işi yapan usta kişilerin o dergi de oluyor olmasıdır. E-dergilerde kişisel deneyimler ve özel bilgiler bulunmalıdır. İnternetin çöplüğünde her foruma kopyala-yapıştır tarzı dağılmış yazı ve bilgiler asla bir dergiyi okunur kılmaz. Fakat mesleğinde usta 5 veya 10 kişinin ortaklaşa çıkaracakları bir e-dergi okuyucu kitlesi bulacaktır.

Sağlık, siyaset, ekonomi, askerlik, belediyecilik, engelliler, spor, el işi, sanat fotoğrafçılık, dini, akvaryum, dalları, tarım, hayvancılık, bahçe-çiçekçilik, avcılık, hobiler, koleksiyonculuk, psikiyatri, maket uçak-gemi vs, arkadaşlık, bilgisayar, programcılık, şehirlerimiz vs. bir çok ana başlık veya alt başlıklarda e-dergi çıkarılabilir. İnternet ortamında artık forumlar çekiciliğini kaybetti. Forumların çoğunluğunda hep aynı konular, aynı bilgi ve yazılar oluştu. Forumlara üye olmakta başlı başına fıtık olmak için yeterli. Çünkü üye kaydı olurken son işlem var ya YANDAKİ RESİMDE GÖRDÜĞÜNÜZ KARAKTERLERİ aşağıdaki boşluğa yazın diye. İşte beni en sinir eden bölüm orasıdır. Resimde görülen o ecüş bücüş ne oldukları belli olmayan hatf-rakamları bir türlü doğru giremediğimizden 1 saat uğraşırız üyelik için. Sonra forumları gözden düşüren ikinci önemli faktör her yıl yazılanların mecburen silinmesidir. Yani forumlar bir bakıma yaz boz tahtası gibidir ve kalıcılığı yoktur. Daha bir çok sebep bulabilirim ki, e-kitap ve e-dergi kalıcılık yönünden, arşiv yönünden, görsellik yönünden, emek verenlerin ad soyadı kartvizit sağlama ve korunması yönünden daha akılcıdır, daha kalıcıdır.

E-kitapların ya da e-dergilerin READER programlar kullanarak açılıp okunuyor olması yönü artık aşılmış vaziyette. Tek olumsuz yönü de kalkmış oldu. Flash e-dergi diye arasanız google da bir çok program bulabilirsiniz. Şimdi görsellik yönünden de çok güzel e-dergiler hazırlayabileceğiniz flash sayfalar sizi bu yayıncılık işine çekecektir. E-Dergicilik için başka neler olmalı derseniz öncelikle programı iyi öğrenmenizin yanında çok iyi bir resim arşiviniz de olmalıdır. Resimler üzerinde edit işlemleri yapabilmeniz, gif resimler hazırlıyor olabilmeniz şart. Resim editleme konusunda bir çok program elinizin altında olmalı ve onları iyi kullanıyor olmanız da gerekli. Çünkü e-derginizde yazacağınız her konuda resim eklemek görsellik yönünden çok önemlidir. Bir çok bedava programı program sitelerinde bulabilir bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

E-dergiler bir ekip tarafından hazırlanmalı ve orijinal konular, konuklar, resimler içermelidir. Ekipte bir ressam veya fotoğrafçı olmalıdır, bir araştırmacı röportaj uzmanı kişi olmalıdır, gezmeyi seven yeni mekanlar bulmayı seven biri ekipte olmalıdır, yurt dışından değişik mesleklerde yardımcı yazar veya elemanlar ekipte olmalıdır. Örneğin Almanya’da ilginç mekanlar, kişiler sanatçılar bulup röportaj yapabilecek, fotoğraf çekip Türkçe almanca yazabilecek elemanlar dergiyi çok etkin yapar. Almanya’da engelliler konulu bir yazı dizisi ilgi çekecektir. Dünyanın dört bir tarafına dağılmış Türkler var. Bu gurbetteki Türklerden çok yardım alınabilir. Bende çıkaracağım e-derginin ekibini oluşturmayı düşünüyorum. Dergimizde gönüllü katkıda bulunmak isteyen arkadaşlarımdan yurtiçi ve yurtdışı tüm arkadaşlardan destek bekliyorum. Dergimizin adını da beraber koyalım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
22 Aralık 2010 Çarşamba
UĞUR ÖZALTIN
Admin
Admin
Admin

http://www.ugurozaltin.tr.cx