Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Paz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Perş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Ptsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Salı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Çarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Ptsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Perş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Cuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Perş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Paz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Perş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Ptsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Salı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Çarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Ptsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Perş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Cuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Perş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama

FİRAVUN GİBİ YAŞAYIP MUSA GİBİ ÖLEMEZSİN

Aşağa gitmek

FİRAVUN GİBİ YAŞAYIP MUSA GİBİ ÖLEMEZSİN

Mesaj  Admin Bir Ptsi Ağus. 30, 2010 3:32 pm

FİRAVUN GİBİ YAŞAYIP MUSA GİBİ ÖLEMEZSİN

Bu gün tevbe konusunu işlemeye karar verdim. Bize nasip olan kadarıyla, aklımızın çözebildiği kadarıyla tevbenin ne olduğunu hatta nasıl olması gerektiğini araştırıp anlayalım. Tevbenin Allah’ın 99 esmasından biri olan et Tevvab ile bağlantısı vardır. Tevvâb, tövbeleri çok kabul eden, tevbe kapısını açık tutarak tevbe etme imkânı veren, bağışlayan demektir.

Tevbeyi iki şekilde yorumlayıp uygulayanlar var. Dil tevbesi ve hal tevbesi. Dil tevbesi sadece dil ile yapılıp bu yaşamımıza aksetmiyorsa bu Tevbenin hiçbir değeri yoktur. Dil tevbesi tıpkı sigarayı bırakıp nargileye başlayanın ahmakça haline benzer. Arkadaşlarına sevinçle haber verir SİGARAYI BIRAKTIM diye. Bir zaman sonra arkadaşları onu kahvehanede nargile içerken görür ve zavallının kendini aldatmasına gülerler. Hatta bu konuda beterden betere düşenler vardır. Sigarayı bırakır eroine başlar.

Kur’an da Tevbenin nasıl olduğu açıkça yazar.
Büruc suresi
10- İnanan erkek ve kadınlara işkence yapıp sonra da tevbe etmeyenlere cehennem azabı ve yangın azabı vardır.

Furkan suresi
70- Ancak tevbe ve iman edip iyi davranışlarda bulunanlar başka; Allah onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir.
71- Ve her kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tevbesi kabul edilmiş olarak Allah'a döner.
72- Ve onlar ki, yalan şahitlik etmezler, boş bir şeye rastladıkları zaman vakar ile (oradan) geçip giderler.
73- Kendilerine Rablerinin âyetleri hatırlatıldığında ise, onlara karşı sağır ve kör davranmazlar.

En’am suresi
54- Âyetlerimize inananlar sana geldikleri zaman onlara şöyle söyle: Selam olsun size! Rabbiniz rahmeti kendi üzerine yazdı. Sizden her kim bilmeyerek bir kötülük işleyip de sonra arkasından tevbe eder, kendini düzeltirse, muhakkak ki O, bağışlayan, esirgeyendir".
Yukarıdaki ayetleri dikkatle ve düşüne düşüne okuduğunuzda Tevbenin ne olduğu ve nasıl olması gerektiği hakkında çok önemli bilgiler ihtiva ettiğini anlarsınız.

Ahzap suresi
73- Çünkü Allah münafık erkeklerle münafık kadınlara, müşrik erkeklerle müşrik kadınlara azab edecek, mümin erkeklerle mümin kadınların da tevbelerini kabul edecektir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
Yukarıdaki ayette Mümin erkeklerin ve Mümin kadınların tevbelerinin açıkça kabul olacağı görülmekte. Tevvab esması Yay burcu ile Mümin esmasının da Terazi burcunda ağırlıklı esmalar olduğunu hatırlayalım lütfen. Terazi burcunda ağırlıklı 4 esma Musavvir, Vedud, Mümin, Vahhab.

Yay burcundaki ağılıklı esmalar ise şunlardır: Alim, kaabız,gafur,tevvab,gani

Terazi ve Yay burçlarının çok önemli esmaları gönüllere yansıttığı açıktır. Arabi aylardan Ramazan ayının Yay burcunda güçlü yayın alındığı ay olduğu düşüncesindeyim. Ramazan ayının Muhammed ümmetinin ayı olduğunu ve Muhammed ümmetinin de Alimler , Veli’ler, Şehid’ler ve Müminlerden oluştuğunu hatırlarsak ve şeytanların ramazan ayında bağlandığı bilgisini de hatırlarsak konuyu daha iyi çözmüş oluruz.

Dil tevbesinin tek olarak hiçbir değer ifade etmediği Musa as ve firavun kıssasında anlatılır. Firavun denizde boğulmak üzereyken MUSA NIN RABBİNE İMAN ETTİM der fakat YA BU GÜNE KADAR YAPTIKLARIN NE OLACAK sorusuyla baş başa kalır. Bu kıssa dan da anlayacağımız gibi firavun gibi hayat sürüp Musa gibi ölemeyiz. Sadece dil tevbesi ile geçmişte yaptığımız yanlışların veballerinden kurtulamayız. Dil tevbesi hal tevbesine dönüşmedikçe sadece kendimizi kandırmaktan başka bir şey olmaz.

İslam dininde hadislerde belrtilen 7 büyük günah konusunu anlatmadan geçmeyelim. Hadis-i şerifte şöyle geçer.
Beş vakit namaz kılan, Ramazan orucunu tutan, zekatını veren ve yedi büyük günahtan kaçınana, Cennetin bütün kapıları açılır, selamet ve emniyet içinde gir denilir.) [Nesai]
Nedir bu 7 büyük günah ?
1- Allah’a şirk koşmak, 2- Büyü yapmak, 3- Haksız yere adam öldürmek, 4- Cihadtan kaçmak, 5- Yetim malını yemek, 6- Riba faiz yemek, 7- İffetli kadına zina iftirasında bulumak Buhari

Bu büyük günahların bırakın dil tevbesini hal tevbesi ile bile affedilmesi çok zordur. Eğer bu günahları incelerseniz 1. şirk koşmanın dışındaki diğer altı tanesinin hepsi de KUL HAKKI na girdiğini görürsünüz. Şirk ehlinin zaten affedilmesi mümkün değildir. Diğer altı büyük günahın telafisi hemen hemen mümkün değildir. BÜYÜ YAPTIRANIN da kafir olacağı Kur’an da açıkça yazmaktadır. Habil ve Kabil olayından HAKSIZ YRE ADAM ÖLDÜRMEnin ne olduğunu varın siz düşünün. Diğer maddeler de tamamen kul hakkıyla dopdolu maddelerdir.

Kul hakkını biraz açalım burada. Dil tevbesinin nasıl ki bir değeri yoksa aynı şekilde dil ile kul hakkı ödemenin de mümkünatı yoktur. Kuru kuru iki laf ile HAKKINI HELAL ET demenin hiçbir değeri yoktur. Nedenini açıklıyalım. Siz adama zararı veriyorsunuz onun hayatında bir eksen kaymasına sebep oluyorsunuz. Bu eksen kayması kuru kuru iki laf ile düzelir mi ? Düzelmez tabiî ki.

Sen adamın hayatını kaydır, evini ocağını dağıt, karısını genel evlere düşür, çoluğunu çocuğunu eroinman yap veya her hangi bir bataklıkta timsahlara yem yap ondan sonra iş vebal ödemeye gelince, iş can çekişmeye çarşaf yırtmaya gelince kuru kuru iki lafla o vebalden kurtulacağını um. Çok beklersin daha çoookkk.

Kıza büyü yaptırtıp kocaya kaçırıyorlar. Veya karı kocayı büyü ile boşatıyorlar. İnsanların beyinleri o yapılan büyü tesiriyle bulanıyor, aklı başından gidiyor. Kötüyü iyi görmeye başlıyor. Ve sonunda hayatının gafletine düşün yanlışı yapıyor. Sonunda da fahişe olup çıkıyor. Böyle bir vebal kuru kuru iki lafla ödenir mi ?

Kırdığını tamir etmedikçe, yolduğunu dikmedikçe, vurduğunu sarmadıkça, zararı tazmin etmedikçe, aç bıraktığın kadar doyurmadıkça, güldüğün kadar güldürmedikçe, ağlattığın kadar ağlamadıkça, basıp yükseldiğin garip omuzları sayısında onları yüceltmedikçe, çaldıklarını sahibine geri vermedikçe kuru kuru iki laf ile kurtulamazsın. Firavun gibi yaşayıp Musa gibi ölemezsin.

30 Ağustos 2010 Pazartesi
UĞUR ÖZALTIN


3000 YILLIK FİRAVUNUN CESEDİ
İngiltere – Londra British müzesinde bulunmaktadır.Süveyş kanalı açılırken denizin kenarında küçük bir tepecikte bulunmuş ve Londra’ya getirilmiştirSaçlarının bir kısmı halen yerindedir.Başının bazı azalarının etleri de halen yerlerindedir.Alın kısmında et kalmamıştır.Elleri ve ayakları secde eder vaziyettedir.BASIN

avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 629
Kayıt tarihi : 10/05/09
Yaş : 52
Nerden : manisa

http://www.ugurozaltin.tr.cx

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz