Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Paz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Perş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Ptsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Salı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Çarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Ptsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Perş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Cuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Perş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

En son konular
» BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Paz Ağus. 19, 2012 2:17 pm tarafından Admin

» NEDEN ÇOK ÜZGÜNÜM
Perş. Haz. 07, 2012 4:17 pm tarafından Admin

» KATİLLİK NERDE BAŞLAR
Ptsi Haz. 04, 2012 4:24 pm tarafından Admin

» SOR SORUYU
Salı Mayıs 29, 2012 12:20 pm tarafından Admin

» ÜSTÜN DÖKMEN DÖKTÜRDÜ
Çarş. Mayıs 16, 2012 11:50 am tarafından Admin

» PARA ZAAFI
Ptsi Mayıs 14, 2012 5:50 pm tarafından Admin

» KUL HAKKI
Perş. Mayıs 10, 2012 2:49 pm tarafından Admin

» DECCAL CENNETİNİ İSTEMİYORUM
Cuma Mayıs 04, 2012 2:06 pm tarafından Admin

» OKUMAK ÇÖZMEKTİR
Perş. Mayıs 03, 2012 12:34 pm tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama

SEN TAVUK DEĞİLSİN

Aşağa gitmek

SEN TAVUK DEĞİLSİN

Mesaj  Admin Bir Çarş. Ağus. 11, 2010 12:37 pm

SEN TAVUK DEĞİLSİNDünya kümesinde dünyaya geldiğin için kendini tavuk zannediyorsun. Bir taraftan diğer tavuklara bakıyor ve onların yaptıklarını taklit ederek kendinin de onlar gibi insansı-tavuk zannediyorsun. Halbuki sen Turna yavrususun. Uzun mesafelerin uçucu kuşusun, sanki maraton koşucususun. Ne çare ki bu kümeste bu tavuk ve horozların-şehvet ehlinin eline düşmüşsün. Onlar gibi gıdaklamaya çabalıyor, günlük yumurtlamaya uğraşıyor, horozların şehvet ateşlerini söndürmeye malzeme oluyorsun o kadar.Sen kuluçka makinesi değilsin. O tavuklarında kanatları var ama onlar uçamadıklarına göre bende uçamam demiş ve buna şartlandırmışsın. O sapık horozları da dengin zannediyorsun. Halbuki sen Turna kuşusun. Bazen kümesin gıdaklama gürültüleri azaldığında gece tavuklar ve horozlar horul horul uykuya daldıklarında gecenin orta vaktinde uyanır ve kendini bir garip hissedersin ya. Hani bazı geceler uykunda uçtuğunu görürsün. V şeklinde çok yükseklerde bir grup Turnaya eşlik ettiğini görürsün ya rüyanda. O yüce ruhlu Turnaların sesleri ne güzel ruhunu okşar senin. O gün ne kadar da dinlenmiş huzurlu uyanırsın o kümeste ama sonradan yine aklın karışır ve o tavukların horozların yaşamları, kavga gürültüleri ister istemez bozar senin fikriyatını da.Dünya kümesinde hayat vasattır. Tavuklar yumurtlama ve civciv büyütme derdinde darı taneleri için birbirleriyle kavga ve telaş içinde geçer günleri. Horozlar ise tavuk peşinde koşmakla ömür tüketir. Sonları düdüklü tenceredir. Kemikleri de kedi ve köpeklere bayram ettirir o kadar.


Ansiklopedik bilgiler de Turna kuşunun özellikleri şöyle anlatılır. TURNA; Dünyanın hemen her yerinde görülebilen uzun boyunlu ve uzun bacaklı göç eden kuşlardır. göğüs yapıları sayesinde sesleri kilometrelerce duyulabilen turnalar sürü halinde uçarken v şekli oluşturmasıyla insanoğluna aerodinamik dersi vermiştir.
Turna kuşu bir çok kültüre işlemiş, sembol olarak kullanılmıştır. turna kuşunun bazı özellikleri ( uzun mesafeli uçabilme, tek eşli yaşama ) farklı kültürlerde harmanlanarak yaşamın her alanına yansıtılmıştır.
Japonyada kendisi gibi atom bombasından etkilenen yaşlı bir nineye arkadaşlık eden bir kız çocuğuna (sadako sasaki ) nine şöyle söyler: eğer bir kişi kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor." Küçük kızın ömrü buna yetmez ama arkadaşları hiroşima'da sadako sasaki adına elinde bir turna kuşu bulunduran heykelini dikmişlerdir. Japon kültüründe bunun gibi birçok hikaye anlatılır. Turna yaşamın, barışın, mutluluğun, güzelliğin, şans ve bereketin sembolü olarak hikayelendirilir.
Çinde anlatılan bir hikayeye göre yaralı bir turnanın yarasını saran bir adamın evine çok güzel bir bayan gelir, birlikte mutlu bir hayat yaşarlar, kocasına güzel elişleri yapar ve onu zengin eder. Fakat günden güne zayıflayan kadının bu halini merak eden adam gizlice onu seyrederken kadının bir turna olduğunu elişlerini yapmak için tüylerini kullandığını görür, seyredildiğini farkeden kadının tekrar turna olarak uçup kaybolduğu söylenir. Turna kuşları Çinde vefanın, iyiliğin sembolü olmuştur. Ayrıca turnanın bir pirinç tarlasının üstünde görülmesi de bereketin işareti sayılırmış.
Türkülerimizde adı sıkça geçen turna kuşunun her türküde farklı bir anlam bütünlüğü içinde kullanıldığını görüyoruz. göç eden kuşlar olduklarından sevgiliye hasret duyguları bu kuş aracılığıyla ifade edilir.

Sen Turna yavrususun ve aklını kullanabilirsen ve gerekli kanat çırpma çalışmalarını yaparsan bu kümesten kurtulabilirsin. Diğer Turnalara katılabilirsin. Özgürlük şarkıları söyleyebilirsin. Ama önce İNANMALISIN. İnanmadıkça hiçbir şeyi başaramazsın. İlk önce inanacaksın sonra da çalışacaksın. Sana bir çalışma projesi çıkarıyorum buradaki tüm maddeleri sırasıyla uygula. 1. madde Kümesteki tüm tavuk ve horozların seslerini duymamak için kulaklarını tıka. Onların senin yapacağın tüm çalışmalara karşı bir ilgisi, merakı, sonraki aşamalara geçtikçe de sana karşı şiddetli bir hasetleri olacaktır. Onların alaylarına sajın hiddetlenme, sinirlenme, onlardan sakın korkma, şevkini sakın kırma, moralini asla bozma.2. madde Yemeği az ye. Kilolu şişman gürbüz olursan uçamadığın gibi düdüklüye de çabuk girersin. Hastalanmış gibi görün ki senle kümes halkı fazla uğraşmasın. Zayıflaman ve hafiflemen şart. Ne kadar hafiflersen ve ne kadar çok kanat çırpma eksersizi yaparsan kanatların kas yapar ve çabuk havalanırsın. En az günde beş defa kanat çırpma antrenmanı yapman şart. Geceleri herkes uyurken sen uyanık ol ve o Turna kuşlarıyla uçacağın günleri Hayal et. Bilirsin ki düş olmadan iş olmaz. İstediğin şeyin önce hayalini kur ve kendine bir hedef belirle. Seni hayalinden yani hedefinden caydırabilmelerini önlemek için hedefini kümestekilere asla belli etme. Onlar zaten sana yapmadıklarını bırakmayacaklar sen sadece gül ve geç. Onlarla didişirsen vakit kaybedersin.3. madde Tüm bunları yaptıktan sonra işin en önemli noktası bu kümesten nasıl çıkacaksın ? Her evin, her dükkanın, her kümesin mutlaka bir kapısı vardır. Kapıların açıldığı zamanlar vardır. Kapıların açıldığı zamanları kollayacaksın. Cuma günleri, Ramazan ayı günleri ve geceleri, Bayram günleri kümesin sahibi kümese gelir girer. Gelecek misafirleri için gürbüz horozlardan seçer ve akşamına misafirlere ziyafet verir. İşte o kapı aralamalarını fırsat bil. Kapı açıldığı anda kapının eşiğine yaklaş. Ölüyormuş numarası yap ki, seni kümesin sahibi dışarı çıkarsın. Gürbüz olmadığından seni pişirmez korkma. Dışarı çıktığında bütün çevikliğinle çırp kanatlarını ve yüksel hemen. Bir zaman yüksel ve avcıların ok veya tüfek mesafesinden çık kurtul.Garip gönlüm şimdi ramazan ayındayız orucun yani uruç’un ilk günü ve senin kanat çırpma eksersizlerini yoğunlaştırma vaktindir çünkü sen tavuk değilsin.

11 Ağustos 2010 Çarşamba

UĞUR ÖZALTIN
avatar
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 629
Kayıt tarihi : 10/05/09
Yaş : 52
Nerden : manisa

http://www.ugurozaltin.tr.cx

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz